Skip to content

102 Columbus Dr.(Unit C0802)Jersey City, NJ 07302

Vacant Land

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block13001
Lot2
QualifierC0802
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
Description5&11S-67U-CONDO
Dwellings---
ZoningC-4
Sq Footage750
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$50,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,134-0.7%
2024$1,141+40.1%
2023$815-0.4%
2022$818+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
DeedBook 9670, Page 524

Property Sale

Sale
$710,000
DeedBook 9670, Page 524Recorded5/31/2022

Property Sale

Sale
$428,000
DeedBook 8489, Page 322