Skip to content

102 Columbus Dr.(Unit C0904)Jersey City, NJ 07302

Vacant Land

Last Sale Price
$497,500
Last Sale Date
Apr 28, 2011

Property Information

Block13001
Lot2
QualifierC0904
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
Description5&11S-67U-CONDO
Dwellings---
ZoningC-4
Sq Footage1,192
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$92,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,072-0.6%
2024$2,085+40.1%
2023$1,489-0.4%
2022$1,494+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$497,500
DeedBook 8792, Page 229