Skip to content

102 Columbus Dr.(Unit C0909)Jersey City, NJ 07302

Vacant Land

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jun 16, 2016

Property Information

Block13001
Lot2
QualifierC0909
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
Description5&11S-67U-CONDO
Dwellings---
ZoningC-4
Sq Footage1,081
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$79,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,782-0.6%
2024$1,793+40.1%
2023$1,280-0.4%
2022$1,285+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft1,081DeedBook 9128, Page 231Recorded6/29/2016

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,081DeedBook 9101, Page 280Recorded2/19/2016

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 8551, Page 269