Skip to content

80 Columbus Dr.(Unit C3.80)Jersey City, NJ 07302

Built 2017
Vacant Land

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 24, 2014

Property Information

Block13003
Lot1
QualifierC3.80
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
Description14S-152RM-HOTEL
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$27,900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$623,007-0.6%
2024$626,913+40.1%
2023$447,516-0.4%
2022$449,190-16.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017