Skip to content

15 Nelson Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2015

Owner
---
Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block1301
Lot70
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,672
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,800
16%
Improvement Value:$518,600
84%
Total Assessment$620,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,854-0.6%
2024$13,940+40.1%
2023$9,951+29.7%
2022$7,673+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft2,672DeedBook 9939, Page 951Recorded11/5/2025

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft2,672DeedBook 9593, Page 579Recorded8/31/2021

Property Sale

Sale
$582,500

From:

To:

Sq Ft2,672DeedBook 9497, Page 775Recorded7/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 2015