Skip to content

137 Graham St.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 3, 2023

Property Information

Block1303
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage1,636
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,600
51%
Improvement Value:$156,900
49%
Total Assessment$318,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,112-0.6%
2024$7,157+40.1%
2023$5,109-0.4%
2022$5,128+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$171,000

From:

To:

DeedBook 7844, Page 266Recorded3/20/2006

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6017, Page 11

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 7072, Page 12NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/18/2003

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5387, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1925