Skip to content

3555 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Last Sale Date
Mar 13, 2000

Property Information

Block1304
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Assessment

Land Value:$381,500
5%
Improvement Value:$6,569,600
95%
Total Assessment$6,951,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$3,286+15.0%
2011$2,856+8.1%
2010$2,643+0.1%
2009$2,641+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5596, Page 293