Skip to content

10 Garrison Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1914

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Oct 7, 2009

Property Information

Block13202
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,210
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
41%
Improvement Value:$272,800
59%
Total Assessment$462,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,334-0.6%
2024$10,399+40.1%
2023$7,423-0.4%
2022$7,451+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 8692, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1914