Skip to content

115 Highland Ave.(Unit C0007)Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Dec 23, 2015

Property Information

Block13204
Lot25
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building ClassC0742
Description4S-B-25U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage742
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
35%
Improvement Value:$131,500
65%
Total Assessment$201,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,500-0.6%
2024$4,528+40.1%
2023$3,232-0.4%
2022$3,244+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

Sq Ft742DeedBook 9091, Page 885Recorded1/14/2016

Property Sale

Sale
$223,600
DeedBook 7671, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1920