Skip to content

2677 Kennedy Blvd.(Unit C0007)Jersey City, NJ 07306

Built 1916

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 17, 2016

Property Information

Block13204
Lot44
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description4S-B-17U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage713
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
28%
Improvement Value:$176,900
72%
Total Assessment$246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,513-0.6%
2024$5,548+40.1%
2023$3,960-0.4%
2022$3,975+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft713DeedBook 9123, Page 718Recorded6/8/2016

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 8416, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1916