Skip to content

165 Vroom St.(Unit C0402)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block13302
Lot17
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0422
Description5S&BT-B-66U-H-E
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage422
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
51%
Improvement Value:$77,200
49%
Total Assessment$157,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,510-0.6%
2024$3,532+40.1%
2023$2,521-0.4%
2022$2,531+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft422DeedBook 9934, Page 265Recorded10/2/2025

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 3993, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1930