Skip to content

165 Vroom St.(Unit C0408)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block13302
Lot17
QualifierC0408
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0561
Description5S&BT-B-66U-H-E
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage561
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
43%
Improvement Value:$106,100
57%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,156-0.6%
2024$4,182+40.1%
2023$2,985-0.4%
2022$2,996+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 7257, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1930