Skip to content

821 Bergen Ave.(Unit C0503)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 9, 2014

Property Information

Block13302
Lot23
QualifierC0503
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0607
Description5S-B-D-81U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage607
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
41%
Improvement Value:$112,800
59%
Total Assessment$192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,305-0.6%
2024$4,332+40.1%
2023$3,093-0.4%
2022$3,104+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8983, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1930