Skip to content

50 Glenwood Ave.(Unit C0309)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 5, 2019

Property Information

Block13303
Lot26
QualifierC0309
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0932
Description9S-B-69U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
24%
Improvement Value:$187,500
76%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,527-0.6%
2024$5,561+40.1%
2023$3,970-0.4%
2022$3,985+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 9399, Page 350Recorded4/30/2019

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 8956, Page 735Recorded2/11/2014

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 5147, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1926