Skip to content

50 Glenwood Ave.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Oct 1, 1991

Property Information

Block13303
Lot26
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0995
Description9S-B-69U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
28%
Improvement Value:$154,400
72%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,788-0.6%
2024$4,818+40.1%
2023$3,439-0.4%
2022$3,452+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4436, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1926