Skip to content

50 Glenwood Ave.(Unit C0405)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 10, 2026

Property Information

Block13303
Lot26
QualifierC0405
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC1408
Description9S-B-69U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
17%
Improvement Value:$292,900
83%
Total Assessment$352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880-0.6%
2024$7,930+40.1%
2023$5,661-0.4%
2022$5,682+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,408DeedBook 9967, Page 19Recorded2/27/2026

Property Sale

Sale
$265,922
DeedBook 8796, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1926