Skip to content

50 Glenwood Ave.(Unit C0406)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Feb 7, 2011

Property Information

Block13303
Lot26
QualifierC0406
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC1408
Description9S-B-69U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
20%
Improvement Value:$240,000
80%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699-0.6%
2024$6,741+19.1%
2023$5,661-0.4%
2022$5,682+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 8777, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1926