Skip to content

50 Glenwood Ave.(Unit C0502)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
May 4, 2021

Property Information

Block13303
Lot26
QualifierC0502
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0992
Description9S-B-69U-H(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage992
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
27%
Improvement Value:$162,500
73%
Total Assessment$222,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,968-0.6%
2024$5,000+40.1%
2023$3,569-0.4%
2022$3,582+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000
Sq Ft992DeedBook 9577, Page 665Recorded6/29/2021

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 9238, Page 841

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 5161, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1926