Skip to content

50 Glenwood Ave.(Unit C0801)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block13303
Lot26
QualifierC0801
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0995
Description9S-B-69U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage995
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
24%
Improvement Value:$190,000
76%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583-0.6%
2024$5,618+9.0%
2023$5,155-0.4%
2022$5,175+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft995DeedBook 9140, Page 590Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 7073, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1926