Skip to content

50 Glenwood Ave.(Unit C0810)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block13303
Lot26
QualifierC0810
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC1833
Description9S-B-69U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,833
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
15%
Improvement Value:$349,700
85%
Total Assessment$409,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,149-0.6%
2024$9,206+40.1%
2023$6,572-0.4%
2022$6,596+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 8889, Page 833

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 7632, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1926