Skip to content

54 Glenwood Ave.(Unit C0031)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 9, 2003

Property Information

Block13303
Lot27
QualifierC0031
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC1164
Description5S-B-D-51U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
19%
Improvement Value:$256,100
81%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,059-0.6%
2024$7,103+40.1%
2023$5,070-0.4%
2022$5,089+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7155, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1930