Skip to content

54 Glenwood Ave.(Unit C0055)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 16, 2025

Property Information

Block13303
Lot27
QualifierC0055
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0622
Description5S-B-D-51U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage622
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
28%
Improvement Value:$154,200
72%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,783-0.6%
2024$4,813+40.1%
2023$3,436-0.4%
2022$3,449+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft622DeedBook 9938, Page 198Recorded10/24/2025

Property Sale

Sale
$236,000
Sq Ft622DeedBook 9439, Page 292Recorded10/1/2019

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft622DeedBook 9187, Page 149Recorded3/20/2017

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 8078, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1930