Skip to content

2672 Kennedy Blvd.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07306

Built 1918

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 12, 2018

Property Information

Block13303
Lot30
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0899
Description5S-B-47U-HE-C(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage899
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
26%
Improvement Value:$169,100
74%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,116-0.6%
2024$5,148+40.1%
2023$3,675-0.4%
2022$3,689+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft899DeedBook 9302, Page 456Recorded4/27/2018

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 7940, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1918