Skip to content

2700 Kennedy Blvd.(Unit C0204)Jersey City, NJ 07306

Built 1940

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Jun 6, 2011

Property Information

Block13304
Lot1
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0618
Description5S-B-66U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
35%
Improvement Value:$151,400
65%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,167-0.6%
2024$5,200+40.1%
2023$3,712-0.4%
2022$3,726+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 8796, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1940