Skip to content

2700 Kennedy Blvd.(Unit C0209)Jersey City, NJ 07306

Built 1940

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Nov 29, 1995

Property Information

Block13304
Lot1
QualifierC0209
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0588
Description5S-B-66U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
42%
Improvement Value:$110,400
58%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,252-0.6%
2024$4,278+40.1%
2023$3,054-0.4%
2022$3,065+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4934, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1940