Skip to content

2700 Kennedy Blvd.(Unit C0404)Jersey City, NJ 07306

Built 1940

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jan 28, 2002

Property Information

Block13304
Lot1
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0618
Description5S-B-66U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
41%
Improvement Value:$114,900
59%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,352-0.6%
2024$4,379+40.1%
2023$3,126-0.4%
2022$3,138+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5949, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1940