Skip to content

2700 Kennedy Blvd.(Unit C0510)Jersey City, NJ 07306

Built 1940

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block13304
Lot1
QualifierC0510
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0453
Description5S-B-66U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage453
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
41%
Improvement Value:$115,100
59%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,357-0.6%
2024$4,384+40.1%
2023$3,129-0.4%
2022$3,141+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000
Sq Ft453DeedBook 9620, Page 491Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft453DeedBook 9216, Page 147Recorded10/16/2017

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 9246, Page 147

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft453DeedBook 9158, Page 538Recorded11/16/2016

Property Sale

Sale
$195,700
DeedBook 8284, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1940