Skip to content

58 Highland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block13304
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,200
67%
Improvement Value:$138,400
33%
Total Assessment$423,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,459-0.6%
2024$9,518+40.1%
2023$6,795-0.4%
2022$6,820+8.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,280DeedBook 9814, Page 144Recorded4/9/2024

Property Built

Built

Year Built: 1900