Skip to content

484 Mercer St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$2,150,000
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block13501
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description3S-F-A-6U
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
34%
Improvement Value:$651,900
66%
Total Assessment$981,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,926-0.6%
2024$22,063+40.1%
2023$15,750-0.4%
2022$15,809+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,150,000
DeedBook 9540, Page 360

Property Sale

Sale
$2,150,000
DeedBook 9540, Page 360Recorded3/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$1,425,000

From:

To:

DeedBook 8937, Page 900Recorded10/11/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$623,000
DeedBook 8864, Page 916

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 4095, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1900