Skip to content

650 Montgomery St.(Unit C0402)Jersey City, NJ 07306

Built 2009

Owner
---
Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block13502
Lot26
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description5S-B-23U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,175
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
14%
Improvement Value:$458,700
86%
Total Assessment$533,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,918-0.6%
2024$11,992+40.1%
2023$8,561-0.4%
2022$8,593+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,175DeedBook 9933, Page 9Recorded9/26/2025

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,175DeedBook 9172, Page 645Recorded1/17/2017

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 8696, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 2009