Skip to content

650 Montgomery St.(Unit C0504)Jersey City, NJ 07306

Built 2009

Owner
---
Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block13502
Lot26
QualifierC0504
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description5S-B-23U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,297
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
12%
Improvement Value:$550,000
88%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,956-14.1%
2024$16,239+40.1%
2023$11,592-0.4%
2022$11,635+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000
Sq Ft1,297DeedBook 9886, Page 204Recorded3/13/2025

Property Sale

Sale
$720,500

From:

To:

Sq Ft1,297DeedBook 9145, Page 613Recorded9/16/2016

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 8694, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 2009