Skip to content

22 Tuers Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2025

Property Information

Block13504
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,088
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,300
45%
Improvement Value:$363,100
55%
Total Assessment$661,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,769-0.6%
2024$14,862+40.1%
2023$10,609-0.4%
2022$10,649+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft3,088DeedBook 9709, Page 556Recorded11/14/2022

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 9709, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1905