Skip to content

4 Beacon Way(Unit C0105)Jersey City, NJ 07304

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block13601
Lot2
QualifierC0105
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class---
Description17S-315U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage727
Acreage1.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$17,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$400-0.5%
2024$402+40.1%
2023$287-0.4%
2022$288+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 9472, Page 344Recorded2/14/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 9472, Page 344

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft735DeedBook 8933, Page 767Recorded9/23/2013