Skip to content

525 Montgomery St.Jersey City, NJ 07302

Public Property

Last Sale Price
$341,575
Last Sale Date
Oct 29, 1975

Property Information

Block13603
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-SCHOOL
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,763,800
49%
Improvement Value:$26,014,900
51%
Total Assessment$50,778,700

Sale
$341,575
DeedBook NaN, Page NaN