Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
468-472 Grand St.Jersey City, NJ 07302
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2022
Property Information
Block13801
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page138
Building Details
Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$715,000
100%
Improvement Value:$1,000
0%
Total Assessment$716,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $15,988 | -0.6% |
| 2024 | $16,089 | +40.1% |
| 2023 | $11,485 | -0.4% |
| 2022 | $11,528 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.