Skip to content

122 Bright St.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07302

Built 1886

Last Sale Price
$189,520
Last Sale Date
Jan 16, 2007

Property Information

Block13901
Lot19
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description4S-B-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
34%
Improvement Value:$198,400
66%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,663-0.6%
2024$6,705+40.1%
2023$4,786-0.4%
2022$4,804+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$189,520
DeedBook 8111, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1886