Skip to content

124 Bright St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
May 13, 2025

Property Information

Block13901
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,400
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$855,000
83%
Improvement Value:$175,000
17%
Total Assessment$1,030,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,000-0.6%
2024$23,144+5.9%
2023$21,850-0.4%
2022$21,931-6.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft2,400DeedBook 9900, Page 6Recorded5/15/2025

Property Sale

Sale
$999,999
DeedBook 9464, Page 783

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft2,400DeedBook 9464, Page 783Recorded1/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1890