Skip to content

347 York St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 1997

Property Information

Block13901
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$694,600
54%
Improvement Value:$580,700
46%
Total Assessment$1,275,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,477-0.6%
2024$28,656+40.1%
2023$20,456-0.4%
2022$20,532+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900