Skip to content

54 Bright St.(Block 13903 Lot 21)Jersey City, NJ 07302

Built 2018
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2018

Property Information

Block13903
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,760
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$1,217+1.3%
2018$1,201+2.9%
2017$1,167+0.6%
2016$1,160-0.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 8892, Page 983