Skip to content

76 Bright St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 18, 2016

Property Information

Block13903
Lot23
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building ClassC0800
Description2&4S-C-7U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$335,000
77%
Total Assessment$435,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,714-0.6%
2024$9,774+15.1%
2023$8,490-0.4%
2022$8,522+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 9164, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1900