Skip to content

440 Jersey Ave.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 30, 2007

Property Information

Block13903
Lot23
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building ClassC0800
Description2&4S-C-7U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$335,000
77%
Total Assessment$435,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,714-0.6%
2024$9,774+15.1%
2023$8,490-0.4%
2022$8,522+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 8228, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1900