Skip to content

444 Jersey Ave.(Unit C0005)Jersey City, NJ 07302

Built 1897

Last Sale Price
$471,000
Last Sale Date
Apr 18, 2016

Property Information

Block13903
Lot24
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description6S-B-14U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage774
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
22%
Improvement Value:$356,400
78%
Total Assessment$456,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,191-0.6%
2024$10,255+40.1%
2023$7,321-0.4%
2022$7,348+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$471,000

From:

To:

Sq Ft774DeedBook 9115, Page 616Recorded5/3/2016

Property Sale

Sale
$362,500

From:

To:

Sq Ft774DeedBook 8920, Page 255Recorded7/15/2013

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8189, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1897