Skip to content

444 Jersey Ave.(Unit C0012)Jersey City, NJ 07302

Built 1897

Owner
---
Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Dec 3, 2025

Property Information

Block13903
Lot24
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description6S-B-14U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,268
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$563,100
85%
Total Assessment$663,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,807-0.6%
2024$14,900+40.1%
2023$10,636-0.4%
2022$10,676+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft1,268DeedBook 9950, Page 739Recorded12/17/2025

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft774DeedBook 9341, Page 59Recorded9/18/2018

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 9073, Page 405Recorded10/22/2015

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 8715, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1897