Skip to content

83 Bright St.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07302

Built 1906

Last Sale Price
$821,000
Last Sale Date
Mar 17, 2015

Property Information

Block13905
Lot13
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building ClassC1530
Description4S-B-D-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$734,600
88%
Total Assessment$834,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,637-0.6%
2024$18,753+40.1%
2023$13,387-0.4%
2022$13,437+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$821,000
DeedBook 9029, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1906