Skip to content

50 Regent St.Jersey City, NJ 07302

Built 2016
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 22, 2013

Property Information

Block14002
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page140

Building Details

Building Class---
Description11S-B-165U-1C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,670,000
41%
Improvement Value:$20,830,000
59%
Total Assessment$35,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$792,715-0.6%
2024$797,685+12.0%
2023$711,984-0.4%
2022$714,647+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016