Skip to content

111 Liberty View Dr.(Unit C0270)Jersey City, NJ 07302

Built 2011

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jan 20, 2017

Property Information

Block14003
Lot1
QualifierC0270
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S+BT-80U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage638
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$430,800
81%
Total Assessment$530,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,853-0.6%
2024$11,927+40.1%
2023$8,514-0.4%
2022$8,546+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft638DeedBook 9183, Page 291Recorded3/1/2017

Property Sale

Sale
$413,000

From:

To:

Sq Ft638DeedBook 9003, Page 848Recorded10/30/2014

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 8863, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 2011