Skip to content

1093 Summit Ave.(Unit C0203)Jersey City, NJ 07307

Built 1906

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block1402
Lot27
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building ClassC0578
Description4S-B-12U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage578
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
48%
Improvement Value:$82,100
52%
Total Assessment$157,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,508-0.6%
2024$3,530+40.1%
2023$2,520-0.4%
2022$2,529+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft578DeedBook 9877, Page 656Recorded2/5/2025

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft578DeedBook 9440, Page 800Recorded10/7/2019

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 7769, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1906