Skip to content

247 Montgomery St.(Unit C0007)Jersey City, NJ 07302

Built 1925

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block14101
Lot2
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building ClassC0650
Description4S-B-D-9U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage650
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
26%
Improvement Value:$287,600
74%
Total Assessment$387,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,655-0.6%
2024$8,709+40.1%
2023$6,217-0.4%
2022$6,240+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$367,000
Sq Ft650DeedBook 9592, Page 773Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$68,770
DeedBook 3787, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1925