Skip to content

208 York St.(Unit C0005)Jersey City, NJ 07302

Built 1872

Last Sale Price
$972,500
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block14102
Lot15
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description2-3S-6U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,500
32%
Improvement Value:$589,300
68%
Total Assessment$867,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,378-0.6%
2024$19,499+18.2%
2023$16,497-0.4%
2022$16,559+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$972,500
Sq Ft1,468DeedBook 9599, Page 462Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$965,000
Sq Ft2,400DeedBook 9413, Page 609Recorded7/1/2019

Property Sale

Sale
$1,275,000
DeedBook 9105, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1872