Skip to content

220 York StJersey City, NJ 07302

Built 2019

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 4, 2014

Property Information

Block14102
Lot35.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-4U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,756
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$900,000
40%
Improvement Value:$1,350,000
60%
Total Assessment$2,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,243-0.6%
2024$50,558+40.1%
2023$36,090-0.4%
2022$36,225+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019